tarık ceddi

sculpture / installation

installation/enstalasyon

Akbank Sanat Günümüz Sanatçıları Ödüllü Sergisi 2017

Sanat pratiğim, doğanın verdiği malzemenin rastgele ve ölçüsüz bir araya gelerek oluşturduğu formlardan kesitlerle oluşmaktadır. Yapıt, endüstriyel malzemeden uzak derme-çatma estetiğinin üzerinde temellenmiştir. İzleyicinin, yaşamın sade ve rastlantısal estetiği ile bir sarmal oluşturan bu yapıtın içinde, kendini dileği yere konumlandırarak bir mekan deneyimi yaşaması hedeflenmiştir. – Tarık CEDDİ

_________________________________________________________________________

Artist 2017 / 27.İstanbul Sanat Fuarı, TÜYAP
Ütopya Sergisi

___________________________________________________________________________________________________

Durum Sanat Grubu
Haydarpaşa Garı – BURADAN Sergisi

Sanat pratiğini doğanın verdiği parçaları rastgele ve ölçüsüz “derme-çatma” bir yöntemle bir araya getirdiği formlar üzerine kuran sanatçı, Haydarpaşa Garı peronlarında bulunan bir banliyö treni vagonunda gerçekleştirdiği yerleştirmede, tren kapısında oluşturduğu koza ile izleyicinin içeri girmesini engelleyerek, eleştirel bir mekan deneyimi tasarlamıştır.

___________________________________________________________________
Durum Sanat Grubu ile
Yeldeğirmeni – Atölye Sergisi

Tarık Ceddi, mekanda bulunan kimileri için iğrenç olabilecek örümcek ağını görünür kılmaktadır. Beslenme, uyuma ve yaşama alanı olan örümcek ağı mekan içinde bir mekandır.  Sanatçı bundan yola çıkarak ağaç dalları ile örümcek ağlarının karşısında kendi çocukluğunun geçtiği bölgenin verdiği malzeme ile derme-çatma yapı estetiğinde yeni bir mekan deneyimi tasarlamaktadır.