tarık ceddi

sculpture / installation

installation/enstalasyon

15 Kasım 2019-15 Ocak 2020 “SANCI / TWINGE” sergisi Endless Art Taksim’

Anlamını ve adını bilmediğimiz bir konu hakkındaki merakımızı öncelikle “onun” ne olduğunu sorgulamakla başlarız. İsmin gücünün bizde yaratacağı kavramı karşılayan tanımlar belleğimizde önceden öğrenilmiş bilginin ve bir olay karşısındaki tutumun sonucunda bizleri bir tümevarıma götüren süreçte şekillenmektedir. Aynı zamanda adlandırmaların bireyin üzerinde oluşturduğu yönlendirme, güdümleme, zihni harekete geçirme, etkileme hâli “manipülasyonu “da ortaya çıkarmaktadır. Bireyin zihnindeki kavramın dışına çıkarak, ismin anlamı, başka bir kavram ile çarpışmasıyla, yeni imgeler oluşmasına sebep olmaktadır.

Günümüzde bir yandan hızlıca tükettiğimiz, görmeye alıştığımız olaylara, varlığından emin olduğumuz nesnelere her zaman ulaşabilme isteği baş gösterir. Tekrar tekrar dönüp baktığımızda ilk anda bize anlattığını, daha sonraki akışta farklı anladığımız ve anlamlandırdığımız süreçlere dâhil oluruz. Kolay ulaşılabilme ve bıraktığın gibi bulma umudunu taşıdığımız şeylerin, zaman içerisindeki biçimsel ve anlamsal evrimine tanık olmaya devam ederiz.

Bu sebeple bizi yeniden tanımlamaya götüren, “NE” olduğu sorusuna cevap ararken; Siz adını bilmediğiniz bir yer, bir olay ve nesne karşısında belleğinizdeki hangi sancı ile doğardınız? Ve size sorulursa onu yeniden nasıl adlandırırdınız?

Sanatçılar: Tuğrul Selçuk, Sami Aslan, Aytuğ Aykut, Ebru Zarakolu, Gözde Can Köroğlu, Damla Yalçın,Nurgül Gün Güney, Şeyda Özdamar, Tarık Ceddi, Doğancan Yıldırım, Muhittincan.

 

Akbank Sanat Günümüz Sanatçıları Ödüllü Sergisi 2017

Sanat pratiğim, doğanın verdiği malzemenin rastgele ve ölçüsüz bir araya gelerek oluşturduğu formlardan kesitlerle oluşmaktadır. Yapıt, endüstriyel malzemeden uzak derme-çatma estetiğinin üzerinde temellenmiştir. İzleyicinin, yaşamın sade ve rastlantısal estetiği ile bir sarmal oluşturan bu yapıtın içinde, kendini dileği yere konumlandırarak bir mekan deneyimi yaşaması hedeflenmiştir. – Tarık CEDDİ

_________________________________________________________________________

Artist 2017 / 27.İstanbul Sanat Fuarı, TÜYAP
Ütopya Sergisi

___________________________________________________________________________________________________

Durum Sanat Grubu
Haydarpaşa Garı – BURADAN Sergisi

Sanat pratiğini doğanın verdiği parçaları rastgele ve ölçüsüz “derme-çatma” bir yöntemle bir araya getirdiği formlar üzerine kuran sanatçı, Haydarpaşa Garı peronlarında bulunan bir banliyö treni vagonunda gerçekleştirdiği yerleştirmede, tren kapısında oluşturduğu koza ile izleyicinin içeri girmesini engelleyerek, eleştirel bir mekan deneyimi tasarlamıştır.

___________________________________________________________________
Durum Sanat Grubu ile
Yeldeğirmeni – Atölye Sergisi

Tarık Ceddi, mekanda bulunan kimileri için iğrenç olabilecek örümcek ağını görünür kılmaktadır. Beslenme, uyuma ve yaşama alanı olan örümcek ağı mekan içinde bir mekandır.  Sanatçı bundan yola çıkarak ağaç dalları ile örümcek ağlarının karşısında kendi çocukluğunun geçtiği bölgenin verdiği malzeme ile derme-çatma yapı estetiğinde yeni bir mekan deneyimi tasarlamaktadır.